Psychoterapia jest formą specjalistycznej pomocy skierowaną do osób z różnego typu zaburzeniami, znajdujących się w kryzysie lub po prostu chcących lepiej zrozumieć siebie.
To spotkanie dwóch osób, niespecyficzna rozmowa i relacja znacznie różniąca się od tej w potocznym rozumieniu tzw. przyjacielskiej pogawędki.
Terapeuta to osoba wykwalifikowana, która wykorzystuje różne narzędzia i techniki pracy, aby jak najskuteczniej podejść do problemu klienta pamiętając o jego indywidualności. Jest to bardzo osobiste doświadczenie dla klienta oparte na szczególnej więzi z terapeutą stanowiącej bardzo ważny czynnik w procesie zdrowienia. Terapia jest wspólną pracą zarówno terapeuty jak i klienta.
Form terapii jest wiele, mi szczególnie bliskie są Terapia Poznawczo-Behawioralna oraz Terapia Schematu.
zakłada, że nasze emocje, zachowanie i odczucia z ciała uwarunkowane są tym jak interpretujemy rzeczywistość czyli jak myślimy sobie o różnych zjawiskach. Sposób myślenia jest z kolei związany często z różnymi doświadczeniami z okresu dzieciństwa, dlatego też nie wystarczy pomyśleć sobie, że od dziś będę myśleć pozytywnie i wszystkie problemy znikną.
Jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane zjawisko związane ze schematami myślenia o sobie, o innych, zawierające liczne zniekształcenia, które w procesie terapii są minimalizowane. Osoba uczy się racjonalnego myślenia, popartego dowodami.
integruje różne podejścia, wykracza poza czasowe ramy trwania terapii np. terapii poznawczo-behawioralnej, gdyż może trwać nawet ponad 3 lata, skierowana jest przede wszystkim do osób zmagających się z zaburzeniami osobowości typu bordeline czy narcystycznym, często praca opiera się na powrocie do dzieciństwa, stosuje się szereg technik wyobrażeniowych czy pracę z krzesłami.
Ponieważ zaburzenia osobowości są chronicznymi problemami z jakimi zmagają się osoby, terapia schematu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na techniki, które będą w stanie podjąć takie wyzwanie.
Formy spotkań
Z kim pracuję
Obszary pracy